Sosyal Medya Uygulamaları Korkutuyor

Sosyal Medya Uygulamaları Korkutuyor

Sosyal Medya Uygulamaları Gençler Arasında Korkuya Neden Oluyor

Sosyal medya uygulamaları ile İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre Çocuk ve gençler üzerinde anksiyete ve korku ya neden olduğu tespit edildi. Gençlere yönelik zorbalık ve şiddetle mücadele eden Ditch the Label adlı kuruluşun yaptığı araştırmaya göre, Gençlerin yüzde 40’ı kimse selfie’lerini beğenmezse kötü hissettiklerini belirtiyorlar.

Sosyal Medya Uygulamaları Korkutuyor

Sosyal Medya Uygulamaları Korkutuyor

Gençlerin yüze 35’i ise kendilerine olan güvenlerinin takipçi sayılarına doğrudan bağlı olduğunu söylüyorlar. 12 ila 20 yaş aralarındaki 10 bin genç çocukla yapılan araştırma, Siber zorbalığın giderek yayıldığına işaret ediyor. Her üç kişiden biri internette görüşlerinden dolayı istismar ve zorbalığa uğramaktan korkuyor.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 70’i İnternette başka birine karşı istismarcı davranış serglediklerini yüzde 17’i ise bilgisayar başında zorbalığa uğradıklarını belirtti. Yaklaşık yarısı hayatlarına ilişkin kötü şeylerden bahsetmediklerini sadece yaşamlarının kurgu edilmiş versiyonunu sosyal medyaya sunduklarını ifa ettiler.

Sosyal Medya Uygulamaları Korkutuyor

Sosyal Medya Uygulamaları Korkutuyor

BBC Türkçe’nin haberine göre Ditch the Label yardım kuruluşunun başkanı Liam Hackett, İnsanların giderek gerçekliği göstermekten kaçındıklarını söyledi. Hackett İnternet sadece zorbalık iklimini belirlemiyor. Aynı zamanda genç kullanıcıların kimlik davranış ve kişilerden çok açık etkiler bırakıyor dedi.

İngiltere’de uzmanlar ebeveynlerin de aynı şekilde sosyal medya bağımlı olmasının bu etkileri artırdığına çekiyor. Bir uzman Anne babaların çocuklarına, hayatın sosyal ağlardan ve bu ağların çizdiği gösterişli resimden daha fazlası olduğunu öğretmenlerinin zamanı geldi şeklinde diyor.

Sosyal Medya Uygulamaları Korkutuyor İçin Yorum Yap